Göztepe Parkı size ne anlatıyor?

Bazen olanı biteni, çevreyi, ilişkileri yorumlamak açısından her şey o kadar yetersiz kalıyor ki, o an yanımda bir sosyolog olsa da bana durumu açıklasa keşke diyorum. Göztepe Parkını anlamaya çalışmak gibi mesela. Ne alâka mı? Çok alâkalı gerçekten. Gidenler vardır, gitmeyenler de bir gün uğrasın bir baksın isterim. Ben şimdi elimden geldiğince anlatayım.

Ağaçlar çok güzeller,  büyüdükçe orayı harika bir parka dönüştürüyorlar. Ama altındaki mis gibi çimler ve şahane çiçeklerle derdim var. Doğanın kendi varoluşuna ve anlamına uymayacak ölçüde kontrol atına alınmış durumdalar. Her yerde bir kontrol ve biçim verme telaşı var. Tam anlamıyla süslü olsun diye ince ince tasarlanmış bir park. Bir parkın ağaç, çim ve çiçekten gayrı ne süse ihtiyacı vardır ki? Ama durum öyle olmadığını gösteriyor.

Çimlerin üzerine  çeşitli geometrik biçimlerde ve renklerine göre sınıflandırılmış çiçek grupları kondurulmuş. Biraz ilerisinde üst üste üç adet küre biçimi verilmiş çalılıklar veya ağaççıklar kendi bölgelerini süslemekteler. Aman boş kalmasın daha zengin göstersin metalden bir ağaç dikelim şuraya denmiş. Hatta daha başka bir yere yine metalden koca bir yuvarlak ve içinde birkaç balığın olduğu akvaryumlar konmuş. Bir türlü doldurulamamış çimlik alanlar, bir bölgesine de metalden yapılmış bir semazen kondurulmuş. Etrafını da altı  adet üzeri otlarla kaplı semazen görüntüsünde şeylerle çevreleyelim ki metal semazen doğa ile bütünleşsin demiş bir başka bilen.

Bazı yerlere de demirden parmaklık yapalım, parkın içinde parmaklığa gerek yok ama varsın olsun şekil olur, hatta içini de gül motifi ile süsleyelim, boyayalım demiş bir başka göz. Eskiden ahşap banklar vardı sadece, o yetmez daha şaşalı olmalı, el âlem görmeli onların yanına beton benzeri banklar da koyalım, arka kısmı dümdüz kalmasın şöyle inişli çıkışlı oyalım, şekillensin demiş bir başka arkadaş. Ben denedim, oturup yaslanınca rahatsız oluyor insan, dik oturması gerekiyor ama olsun, gösterişli. Sonra eski ahşap çöp tenekeleri banklarla aynı malzemeden yapılmış bidonumsu görüntüde bir kalıp içine sokulmuş.Uyum aramış yapan. Daha heybetli çöp tenekelerimiz olmuş.

“Bunlara gerek var mı? ” Şayet varsa ” hem sade hem de bir parka yaraşır nitelikte ve estetik olsun diye bir sanatçı/mimar v.s ye tasarlatmaya, fikir sormaya gerek var mı?” gibi sorular sorulmuş mudur? sanmam ama sorulduysa da  bizde de zevk var hem böyle daha ucuza çıkar sonucuna varılmış sanırım.

Sonra arkaya doğru çekilip gerine gerine bakılmış olmalı. Nasıl da heybetli, bizi ve zenginliğimizi, zevkimizi anlatan bir park yaptık gururu ile. Çimlerin üzeri şekli şemali bendenizin anlayamadığı çalılık grupları ve geometrik çiçek grupları ile dolu olduğu için çocuklar, köpekler öyle çok koşturamıyor, gençler, sevgililer yerlerde sere serpe uzanamıyor. Ama olsun, disipline etmişler parkı. Her şeyde bir kontrol olmalı, disiplin olmalı demiş bilenler. Her şeyin büyümesi ve gelişmesi kontrol altında tutulmalı. Tıpkı kendi gibi olan, özgün, mutlu, bağımsız ruhlu insanlara yaptığımız gibi. Öyle olmasınlar diye daha çocuk yaşta bir düzene ve otoriteye bağlı eğitim anlayışımız gibi.

Daha anlatmadığım başka şeyler de var. Kendi haline bırakılsa güzel olacak çok şey var. Bu yazıyı yazdığım ama henüz yayınlamadığım sırada parka yolum yine düştü ve o ana kadar görmediğim başka bir güzellik ile karşılaştım. Parkın bitiş sınırında duvarımsı bir yer vardı ve üzerinde size artık anlatamayacağım, betimleme yeteneğimin tükendiğini hissettiğim bir manzara ile karşılaştım ve fotoğraflarını çektim. Bakın ve siz yorumlamaya çalışın. Kolay gelsin.

 

IMG_5276.JPG

 

IMG_5277.JPGIMG_5279.JPG

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s