Biz de değişimi doğa gibi yaşasak…

Hayatımız değişimlere açık bir süreç. Her değişime uğradığında bir yolculuğa çıktığınızı varsayın. Bu yolculuk; onu hayatımıza geçirdiğimizde mola veren  ancak bir sonraki değişimde tekrar başlayan biz yaşadığımız sürece tamamlanmayan, bizimle devam edecek bir yolculuk.

Değişim hayatımızla ilgili herhangi bir konuda gerçekleşebilir. Mesela iş hayatımızı ele alalım. Mevsimsel olarak tanımlayacaksak yaz döneminde olduğumuzu düşünelim iş hayatında. Yani her şey iyi gidiyor, mutluyuz, problem yok.

Ancak bir süre sonra bazı tatminsizlikler, problemler yaşamaya başlıyoruz. Bunlar öyle problemler ki bizim beklentilerimiz, ideallerimiz, özelliklerimiz ile işimizin artık uyum içinde olmadığını fısıldıyor bize.  İşte burada şöyle bir hataya düşebiliyoruz. Bize başarı elimizdeki şeyleri korumak olarak öğretildiği için, iş hayatımızda hep “yaz” da kalmak üzere çaba sarf etmeye başlıyoruz. Amacımız bu olunca da karşımıza çıkan her türlü değişimi bir tehdit olarak algılamaya başlıyoruz.

Oysa bu değişimin doğal olduğunu bilsek o zaman bunu bir fırsat olarak görüp, hayatımızı zenginleştirebilecek bizi daha ileri götürecek bir şans olarak görme olasılığımız olacak.

McClelland’a göre hayatın kaçınılmaz iniş ve çıkışlarında büyüyebilmek için her değişim sırasında sırasıyla her bir mevsimi yaşamamız gerekir.

IMG_5192.JPG

Sonbahar (Fall) – Hayatımızda bir değişim olduğunu hissetme ve gelecek şeye karşı hazırlanma

Kış başı  (Early winter) – Çekilme ve düşünme

Kış Gündönümü (Winter Solstice) – Karanlıkta ümit kıvılcımları yakalama

Kış sonu (Late Winter) – Yeni bir vizyon tanımlama

İlkbahar (Spring) – Çiçek açma ve eylemi plana dökme

Yaz (Summer) – Hasadınızı kutlama

Bu her alanda geçerli bir döngü. İşimiz, özel hayatımız, ilişkilerimiz, çevremiz, v.s

Başarı, değişime direnerek iyi olduğunu düşündüğümüz şeyleri aynı şekilde korumaya çalışmak değil bize öğretildiği gibi. Değişim gerekiyorsa bunu kabullenip (sonbahar), içimize çekilip düşünmek (kış başı), o değişimi içimize sindirip (kış gündönümü), yeni durumu netleştirmek (kış sonu) ve uygulamaya geçirdikten sonra (ilkbahar) yeni durumu keyifle yaşamaktır (yaz).

Yazın ne kadar süreceği belli olmaz. Belki uzun, belki kısa, belki ömür boyu. Ama bu doğal gelişime doğa kurallarını örnek alarak uymak bizi geliştiren ve zenginleştiren bir süreç olacaktır.

Görüşmek üzere 🙂

 

One thought on “Biz de değişimi doğa gibi yaşasak…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s