II – Hangisi sizsiniz? Statik mi Gelişen mi?   Ya “Bir İnsan isterse her şeyi başarabilir” sloganına ne dersiniz?

Evet Dweck’in  statik mindset ve gelişen mindset arasındaki farklılıkları ve kişiler üzerindeki etkilerini anlatan bir yazıdan yaptığım aktarımlara devam ediyorum.

Okumadıysanız I. Bölüm  için aşağıdaki link’e tıklayabilirsiniz.

https://meltemburada.wordpress.com/2016/02/10/hangisi-sizsiniz-statik-mi-gelisen-mi-ya-bir-insan-isterse-her-seyi-basarabilir-sloganina-ne-dersiniz/

Şimdi II. Bölüm

Gelişen mindset’in tüm olumlu özellikleri karşısında,  tabii doğal olarak şu soruları sormadan edememişler:

Gittikçe daha iyiye doğru gidebilecekken,  vaktini tekrar tekrar kendini kanıtlamak için harcamak niye?

Üstesinden gelmek dururken yetersizliklerini saklamak niye? Yeni mücadelelerde gelişmene de destek olabilecekler dururken sadece senin öz saygını korumana destek olabilecek arkadaşlar ve eş/sevgililer seçmek niye?  Senin sınırlarını aşacak, genişletecek deneyimler yerine doğru ve denenmiş olanları aramak niye?

Kendini geliştirici  eylemlere olan tutku, hatta bir şeyler yolunda gitmezken bile ona sarılmak- gelişen mindset’in ayırıcı özelliği. En meydan okuyucu dönemlerden geçerken, kişilerin büyük sıçramalarla gelişmesine olanak sağlayan bir mindset bu.

Dweck’in bu çalışmasını, kişisel gelişim kitaplarının “İstediğin her şeyi yapabilirsin” klişesinden farklı kılan şey; aklın – özellikle gelişen aklın – nasıl işlediğine dair derin araştırmalardan besleniyor oluşu, bu araştırmalarda mindset’lerin temel etmenleri sadece tanımlanmakla kalmamış onların tekrar nasıl  programlanabileceğini de belirlenmiş. Dweck ve ekibine göre,  statik mindset’e sahip kişiler çaba ve riski yetersizliklerinin ortaya döküleceği potansiyel faktörler olarak görüyorlar. Ama mindset ve çaba arasında çift yönlü bir ilişki var:

Bu birilerinin çabanın önemini ve kendine meydan okumanın değerini birden fark edivermesi kadar basit bir şey değil. Araştırmalar bu farkındalığın gelişen mindset’den kaynaklandığını gösteriyor.  İnsanlara gelişen mindset’i ve odak noktası olan gelişimi öğrettiğimizde, onu meydan okuma ve çaba gösterme üzerine oluşan fikirler izliyor.

Mindset’ler insanların ne için uğraştıklarını ve başarı tanımlarını değiştiriyor, hatanın tanımı, önemi ve etkisi üzerine fikir değişikliği oluşuyor… çabanın en derindeki anlamı değişiyor.

Dweck 143 araştırmacının araştırmasına atıfta bulunarak, yaratıcı başarıya temel desteği veren bir numaralı kişilik özelliğinin, gelişen mindset’in tanımlayıcı özelliklerinden olan  bir tür zorlukları yenme gücü ve düştükten-sonra-kalkma azmi olduğunu belirtmiş.

Bir mindset içine girdiğinizde yeni bir dünyaya girersiniz. Sabit kişisel özelliklerin olduğu dünyada başarı, zeki ve yetenekli olmaktır. Kendinizi kanıtlamaktır. Diğerinde, özelliklerinizin değişebilir olduğu dünyada ise başarı, yeni şeyler öğrenmek için kendi sınırlarımızı aşmaktır. Kendinizi geliştirmektir.

Dünyanın birinde başarılı olmamak bir yenilgidir. Kötü not almak. Bir turnuvayı kaybetmek. İşten atılmak. Kabul edilmemek. Bunlar sizin yetenekli ve zeki olmadığınız anlamına gelir.

Diğer dünyada ise başarısızlık gelişememektir. Değer verdiğiniz şeylere ulaşmamış olmaktır. Potansiyelinizi gerçekleştirememiş olmaktır.

Dünyanın birinde çaba kötü bir şeydir. Başarısızlık gibi o da zeki veya yetenekli olmadığınız anlamına gelir.  Olsaydınız zaten başarırdınız. Diğer dünyada ise çabalamak, sizi akıllandıran ve yeteneğinizi geliştiren bir şeydir.

Sanırım statik ve gelişen mindset arasındaki farkı iyice anladık. Bu konuda çocuklar üzerinde yapılan çok ilginç araştırmalar var.  Bir kaç gün içinde onu da paylaşacağım ve iki farklı mindset’e sahip çocuklar arasındaki önemli farkı göreceksiniz.

Görüşmek üzere 🙂

 

 

“II – Hangisi sizsiniz? Statik mi Gelişen mi?   Ya “Bir İnsan isterse her şeyi başarabilir” sloganına ne dersiniz?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s