Hayat üç buçukla dört arasındadır – ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın

Evet Neyzen böyle söylemiş. Kısacık bir cümle ile böylesine derin anlamlar ifade eden edebiyatçılar, şairler benim hayatımın kahramanları. Bugüne kadar öğrendiğim çoğu şeyi kitaplar aracılığı ile onlardan öğrendim.

Peki bu cümlenin koçlukla ne ilgisi var? Çok ilgisi var ama olmasa bile bunun üzerine uzun uzadıya yazılabilir. Ben de yazmayı deneyeceğim.

Hepimiz üç buçukla dört arasında üç buçuk atarak yaşamaya başlıyoruz hayatı, ta ki farkındalık aşamasına gelene kadar. O aşamaya gelmek hepimiz için kolay değil. Aslında öyle çok ipucu var ki; bazan hep aynı konuda takılıp kalıyoruz hayatta, nedenini bilmeden zorlanıyoruz, neden yaptığımızı bilmediğimiz sonradan pişman olduğumuz tavırlarımız, tepkilerimiz oluyor. Bazan bunları açıklayabilecek bir olayla karşılaşıyoruz veya bir yakınımızın bir eleştirisi olabiliyor veya bir kitapta belki defalarca benzerini okuduğumuz bir cümleyi tekrar okuyup geçiyoruz. Ta ki bir gün DANK ediyor bir şeyler.

İşte bu DANK’a farkındalık diyoruz 🙂 O ipuçları birer birer seriliyor önümüze. Bu davranışın bizi ne kadar olumsuz durumlara soktuğunu, çevremizi üzdüğümüzü görmeye başlıyoruz. Bu oldukça etkileyici ve zor bir süreç. Ama zorluğuna rağmen bir yandan da mutluluk verici çünkü o bulanık su biraz netleşmeye başlıyor.

Farkındayız, netleşmeye başlıyor başlamasına ama en sinir bozucu olan da, aynı şeyleri yapmaya devam ediyoruz . İnsan bunları bile bile neden yapar, ne oluyor bana diye kızıyoruz kendimize. En zorlu süreç bu, ta ki artık farkındalığı eyleme çevirmek için çaba sarfetmemiz gerektiğini anlayana kadar. Eyleme dökülmeyen bir kavrayışın, farkındalığın ne bize ne bu durumdan etkilenenlere hiç bir faydası yok, ANLIYORUZ.

Anladık ama kimileri bu eşikte kalıyor, kimileri ise kendisi ile yüzleşmeyi başararak, rahatlarını bozmayı da göze alarak, korkarak yeni davranış biçimleri üzerinde çalışıyor.  Bu süreç ne kadar sürer, ne kadar düşülür kalkılır, yara bere alınır belli değil. Bu yola birlikte çıktığınız bir KOÇ gerek öncesinde gerek bu noktada hem işlerin hızlandırılması, hem bir destek mekanizması, hem de farkındalığınızı sürekli hatırlatacak bir arkadaş olarak yanınızda yer alabilir.

Bir gün bir bakmışsınız, o eski tavrınızın/düşünce sisteminizin devreye gireceği bir olayda artık düşünerek değil, refleks gibi yeni tavrınız/düşünce sisteminiz ile karşılık veriyorsunuz.  Yani farkında olmadan doğru şeyleri yapıyorsunuz.

İşte hayat böyle yaşanırken daha doyum verici ve huzurlu gelmeye başlıyor. Bu süreç hep böyle devam ediyor. Rahatsız ol, farkındalığı yaşa, farkındalıkla eylemi hayata geçir ve MUTLU SON düşünmeden doğru eylemi hayata geçir. Ne güzel!

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s