Kimdir, nedir bu Koç denen kişi?

“Koç ne işime yarayacak, ben kendimi bilirim kendi sorunumu kendim çözerim” diyenlerden olabilirsiniz veya “beni tanımayan birisi mi bana akıl verecek, yönlendirecek?” diyenlerden.

Aslında koçluk bu iki bakış açısında da yer almadığı için size “haklısınız” diyemem. Ancak “haksızsınız” da diyemiyorum çünkü “koçluk” toplumumuzda bir meslek olarak çok yanlış tanınıyor. Biraz üzerinde konuşup netleştirelim.

Bu ikili ilişkide koçluk yapan kişiye mesela bana koç,  koçtan bu hizmeti alacak kişiye mesela size danışan deniyor. Bundan böyle yazılarımda koç ve danışan ifadesini bu amaçla kullanacağım.

Koçluk; iş yaşamında veya özel yaşamında mevcut durumundan daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen, sağlıklı her yaştan ve cinsiyetten bireylerle yapılan, koçun sorduğu doğru sorularla danışanda farkındalık yarattığı bir çalışmadır.

Nedir bu farkındalık?

O güne kadar hiç bilincinde olmadığınız, sizde inanç haline gelmiş bazı düşünceleriniz olabilir kendinize dair. Bir konuda hiç te başarılı olmadığınıza dair derinlerde yer etmiş, hatta bilincinde olmadan refleks gibi ortaya çıkan ve üzerinde durup düşünmeden buna uygun kararlar aldığınız bir inancınız olabilir mesela. Hayatınızda her şey normal gidiyordur, eviniz, işiniz, arkadaş çevreniz her şey gereken bir çerçeve içindedir. Ama en iyi hissettiğiniz anlarda bile ortaya çıkıp size varlığını duyuran, adını koyamadığınız bir huzursuzluk, bir kendinden memnun olmama hali, tatminsizlik hissi yanı başınızda belirir. Bu ve buna benzer bir çok  adlandırılamayan  durumlar sadece kendi başına geliyormuş gibi düşünüp, kendini yalnız hissedebilir kişi. Oysa hepimizde var böyle düşünceler ancak yıllarca öyle özdeşleşmişiz ki onlarla, farkında bile değiliz. Sonuçta bu çok insani, herkesin yaşadığı sıradan ama bizim için bir şeylerin yolunda gitmediğini en azından daha iyi olabilecekken olamadığını gösteren bir ipucu.

İşte bu ipucunun peşine düşüp bir koçun hayatınıza girmesine karar verebilirsiniz. Çok gündelik ve sıradan bir  konu bile olabilir başlangıçta gündeminiz.

Bu aşamada bir koç neler yapar, nasıl bir ilişki kurar sizinle?

Bir koç doğru ve güçlü sorular sorarak sizin kendinize farklı bir açıdan bakmanızı ve kendi cevaplarınızı kendinizin bulmasını sağlar, görevi size ayna tutmak olan, bu işin eğitimini almış, geçmiş iş/hayat bilgi ve deneyimi ile sizinle doğru etkin iletişimi kuracak olan yol arkadaşınızdır artık.  Sizi yargılamaz, size çözüm önermez. Çözümü sizin bulmanız için bildiği tüm teknikleri ve modelleri uygular, en önemlisi içten bir ilişki kurar sizinle. Çünkü bu işin özü güçlü, içten ve dürüst bir ilişki kurulmasıdır. Güven ilişkisidir. İki kişinin arasında konuşulanın orada kalacağını bilir danışan ve bir koçun uyması gereken etik kurallar dizisinde en önemli kurallardan biri de budur zaten.

Belki biraz daha anlaşılır olmuştur koçluk. Bir de koçluğun ne olmadığını konuşursak sanırım iyice oturur.

Koçluk ne değildir?

Her şeyden önce  ağır depresyon ve buna benzer  duygusal fonksiyon bozuklukları ile ilgilenmez koç, o işin uzmanı psikolog/pskiyatr/terapistlerdir.  Başlangıç seanslarında böyle bir durumun oluştuğunu görünce danışanı direk bu uzmanlık alanlarına yönlendirir.  Size daha önce belirli kurallara göre belirlenmiş, hazır çözümler sunmayacağı için danışman veya mentor da değildir. Koçlukta her insanın eşsiz ve biricik olduğu gerçeğinden yola çıkılır. Dolayısıyla herkesin çözümü kendi içinde saklıdır ve kendine özgüdür. Koçun görevi,  etkili sorular sorarak içinizde yaptığınız yolculukta  size eşlik etmektir. Hazır çözümler bazı danışman/mentörlük alanlarına giren konularda işe yarayabilir  ancak yukarda anlattığım ve benzer konularda genellikle  tek çözüm ve cevap sizdedir.  İşin aslı bu yolda amaca ulaşan da sizsinizdir, gerekenleri yapmazsanız ulaşamayan da siz. Koç sadece sizin yanınızda duran arkadaşınızdır.

Özetlemeye çalıştım. Ancak hala tam oturmayan şeyler varsa sorabilirsiniz bana, seve seve cevaplarım.

Sonraki yazıda görüşünceye dek hoşçakalın…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s