Benim hayalim…

Bugün 2016’nın ilk günü. Saat 14:30. TRT-Haber de Viyana Flormani var, müzik sebepsiz bir sükunet ve mutluluğa itiyor insanı. Dinleyicileri gösteriyor arada sırada, her yaştan insan var. Öyle mutlulukla dinliyor ve öyle coşkuyla alkışlıyorlar ki, yaşadıkları bu sanatsal estetik ve zevk nasıl oluyor da bir toplumun çoğunluğuna böyle nüfuz edebiliyor diye düşünmeden edemiyorum. Yurt dışı yolculuklarımda daha yuva çağında  müze ve sergi salonlarına götürülen ve ciddiyet içinde öğretmenlerini dinleyen çocuklar geliyor gözlerimin önüne. Bu zevk çoğunlukla içinde yaşadığınız ve büyüdüğünüz toplum ve ailenin çocukluktan itibaren verebilecekleri  sanatsal estetik duygusu ve sanat sevgisine yönelik eğitim ile oluşabiliyor sanırım. Duyguları inceltiyor, özümüzün insani yanını kolaylıkla ortaya çıkarıyor sanat.

Bu arada ekranın altında bir haber akıyor. Yeni yılın büyük ikramiyesi 50 milyon TL  çeyrek bilete çıkmış ve Doğuda 10 terörist etkisiz hale getirilmiş. İçinde bulunduğum ruh halim, salonumu dolduran müzik, ekranda güler yüzlü ve mutlu çoşkulu insanlar ile altta akan haberler öyle bir tezat oluşturuyor ki kendime yabancılaşıyorum bir an.

Akan iki haber, bizi, ülkemizi özetliyor adeta.  Birisi toplumumuzun en önemli değeri haline gelen para ise diğeri birbirimizi  gerçek anlamda anlamak  amacıyla dinlemeyerek, ön yargılarımız, bencilliğimiz ve varlığının farkında bile olmadığımız korkularımız aracılığı ile kurduğumuz iletişimin sonucu yaşadığımız toplumsal sorunlarımızdan biri.

Bir toplumu çocuk, genç, yaşlı her kesimiyle mutlu ve duyarlı kılmak için sanatsal saygı ve sevgiyi yaratmak ilk yapılacaklardan biridir sanırsam. Milan Kundera’nın “Ölümsüzlük” adlı kitabında Müzik le ilgili şu satırları her okuduğumda ruhumun içine girdiği çoşkunluk halini tanımlamam çok zor. Sizinle de paylaşmak istiyorum;

“Müzik Avrupalıya sadece duygusallığı değil, duyguları ve duyarlı ben’i saygıyla yüceltmeyi de öğretti. Şu durumu bilirsiniz: sahnede kemancı gözlerini yumar ve ilk iki notayı uzun uzun çınlatır. Dinleyici de gözlerini yumar ve ruhunun göğsüne dolduğunu hissederek iç çeker: “Ne kadar güzel!” Oysa dinlediği,  tek başlarına bestecinin hiçbir düşüncesini, hiçbir yaratıcı amacı yani sonuçta hiçbir sanat, hiçbir güzellik barındıramayacak olan basit iki notadır. Ama bu iki nota dinleyicinin kalbini sızlatmış, aklına ve estetik yargısına susmayı buyurmuştur. Basit bir müzik sesi üzerimizde aşağı yukarı Mişkin’in bir kadına dikilen bakışları gibi bir etki uyandırır. Müzik: ruhu şişiren bir pompa. Büyüdükçe büyüyen, devasa balonlara dönüşen ruhlar konser salonunun tavanı altında süzülerek uçuşur ve inanılmaz bir itiş kakış içinde birbirleriyle çarpışır dururlar.”

Müzik eserinden yola çıkarak aktardığım bu satırlar sanatın tüm alanları için geçerli. Bir sanat yapıtı karşısında  ruhunun göğsüne dolduğunu hisseden ve ülkemizde yaşanmakta olan kutuplaşmadan kurtulup birbirini anlamaya çalışan, hor görmeyen, kendini her alanda geliştirmeye çalışan insanların oluşturduğu bir toplumda yaşamak benim hayallerimden biri.  İşte bunun için kişisel ve toplumsal olarak bir çok konuda geliştirmemiz gereken alanlar var. Bunun için her birimizin kendine düşen görevleri var. Ben yetişkin bir kız  annesi,  uzun yıllar üst düzey yöneticilik geçmişine sahip son dönemde ise bir gelişim/değişim koçu olarak bu görevin kendi toplumuma karşı bir borcum olduğunu düşünüyorum ve kendi payıma düşenin arayışı içindeyim. Bir süreç bu birbirimizi karşılıklı düşüncelerimizle besleyeceğimiz. Bulduklarımı, aklıma gelenleri  sizlerle paylaşacağım.  Görüşmek üzere.

Meltem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s